Žvyras – jo panaudojimo galimybės

Žvyras – natūraliai susidariusi medžiaga, kurios nereikia papildomai apdoroti, nes ji iškasama jau tinkamama naudojimui. Žvyras per šimtus metų susidarė dūlant magminėms ir metamorfinėms uolienoms. Žvyro sudėtyje dažniausiai aptinkamos granito, gneiso, klinčių, dolomito, kvarco dalelės.

Žvyras Lietuvoje plačiai kasamas karjeruose, gali būti įvairių spalvų. Jo spalva priklauso nuo jame esančių uolienų nuolaužų spalvos. Žvyrą sudaro apzulintos dalelės, o jo tankis gali būti nuo 1,75 – 1,8 t/m3.
Žvyro panaudojimo galimybės:
• Statybose žvyras dažniausiai naudojamas betono mišiniams maišyti, tai viena iš pagrindinių betono mišinio sudedamųjų dalių. Betono ir žvyro mišiniai ypač populiarūs mūrinimui, pamatų užpilimui. Prieš maišant su betonu žvyrą rekomenduojama persijoti, kad neliktų molio gabaliukų, kurie mažina betono stiprumą.
• Žvyras taip pat naudojamas kelių tiesimui bei sausinimui. Vandens nuleidimui nuo kelio naudojamas frakcinis žvyras, juo taip pat tvirtinami grioviai ir šlaitai. Žvyru lyginami keliai prieš pradedant kloti asfalto dangą.
• Žvyras yra puikus vandens laidininkas, todėl idealiai tinka drenažo panaudojimui. Jis neužkemša drenažo vamzdžio, o jį sutvirtina.
• Žvyrą taip pat galima panaudoti kiemo ar sodo dekoravimui. Pasirinkus žvyrą su tinkamo dydžio akmenukais, galėsite juo ištiesti takelius ar pagyvinti dekoravimo zonas. Sodo takeliams rekomenduojama rinktis žvyrą su vidutinio dydžio akmenukais, nes jie ne taip greitai išsinešios po teritoriją ir yra patogesnis vaikščiojimui. Dekoravimo zonoms rekomenduojamas smulkesnis žvyras. Svarbiausias aspektas dekoravimo zonoms žvyro apvadas. Jam galima naudoti akmenis, plytas, medieną, plyteles, svarbiausia, kad žvyras nebūtų išplaunamas.

Žvyras patikima, natūrali ir ilgaamžė medžiaga, kurios panaudojimo galimybės itin plačios.